Girişimciler Nerelerden Hibe ve Destekler Alabilmektedir?

Gönderen:

Yeni Dünya düzeninde insanlar, iyi bir iş bulmak değil iyi bir iş kurmak; girişimci olmak istiyorlar. Girişimcilik ile ilgili yapılan bir ankette 15 – 29 yaş arasında kalan gençlerden; erkeklerin % 71’i, kadınların ise % 67’si girişimciliğe sıcak baktıklarını belirtmişlerdir. Yine aynı ankete göre, ülkemizde 30 yaşın altında olan her 3 kişiden biri sermayesi olması halinde, girişimci olmak istediğini belirtmiştir.

Ülkemizde girişimciliğe sıcak bakan bu kadar potansiyel bir kesim var iken, sermayesi olmadığı için buna cesaret edemeyip vazgeçenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Girişimci olmak isteyenler, ya fikir ya da sermaye sıkıntısı çekmektedir. Fikrini bulan girişimci, sermaye içinde Devletin girişimcilere sağladığı teşvik ve hibelerden faydalanabilir.

Girişimci, bu teşvik ve hibelerden nasıl yararlanması gerektiğini mutlaka bilmeli yada konunun uzmanlarından danışmanlık almalıdır. KOSGEB’ in girişimcilere verdiği, faizsiz 5 yıl sonra geri ödeme koşullu hibe desteğini, hatta reklam, fuar, eleman ve eğitim desteğinin de bu faizsiz işletme desteği içinde olduğu bilinmelidir.

KOSGEB dışında:

 • İGEME (İhracat Geliştirme Etüd Merkezi),
 • Milli Prodüktivite Merkezi,
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı,
 • TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü),
 • TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı),

gibi girişimciye hibe ve teşvik sağlayan birçok kuruluş bulunmaktadır.Yeter ki girişimci bu hibe ve desteklerden haberdar olsun araştırsın ve yetkili kişilere danışarak faydalansın.

Bu konuda Kalkınma Ajansları da girişimcilere destek vermektedir. 81 ildeki sayıları 26’ya uzanan Kalkınma Ajansları girişimci ve sanayicilere destek vermek için çalışmakta ve destek verebileceği firmaları aramaktadırlar. Kalkınma ajanslarında kredi ve hibe verme oranlarının düşük olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebine baktığımızda, gelen 100 şirketten yalnızca 30 – 35 şirketin proje getirebildiklerini, bu gelen projelerinde birçoğunun uygulanabilirlik boyutunda olumsuz bir etki yaratmakta olduğu görülmektedir. Bu kapsamda hazırlanan projelerin önemi büyüktür. Projelerin, kurumlar tarafından istenen bilgileri yansıtıyor olması gerekmektedir. Bu sebep ile proje hazırlanırken profesyonellerden destek alınması, projenin olumlu sonuçlanmasını etkileyen önemli bir faktördür. Kalkınma Ajansları girişimcilere destek olarak, gelen doğru hazırlanmış projeler ile bu sayıların daha da yükselmesini amaçlamaktadır.

Tüm bunların dışında diğer finans kaynaklarına baktığımızda,İslam Kalkınma Bankası, AB Fonları, Dünya Bankası gibi birçok kurumda başta KOBİ’ ler olmak üzere firmalara hibe desteği ve uzun vadeli faizsiz krediler verdiğini görmekteyiz. Fakat ne yazık ki, ülkemiz de çok az firma bu desteklerden haberdar olup, faydalanmaktadır.

Dileriz ki,girişimci adaylarımız teşvik ve hibelerden daha fazla faydalanarak, projelerini hayata geçirirler ve ön gördükleri başarılara ulaşırlar.

2
  Related Posts

Yorumlar

 1. ugur  Aralık 27, 2014

  merhabalar
  güzel bilgiler vermişsiniz fakat firma olmak şartmı acaba .
  bireysel başvuru yapılabilirmi . (desdek için)
  iyi çalışmalar dilerim

  cevap
  • Seçil Erdağ  Mart 16, 2015

   Merhabalar Uğur Bey,
   Yeni iş kurmak yada var olan işinizi geliştirmek ve büyütmek için de çeşitli mecralara başvurabilirsiniz.
   Başvurunuz sırasında sizden proje sunmanızı isteyeceklerdir. Proje hazırlanması ve takibi aşamasında uzmanlarımız ile sizlere destek olabiliriz.
   Saygılarımızla,

   cevap

Yorum Ekle