Firmanızda Bir “Karınca ve Ağustos Böceği” Hikayesi Yaşanıyor Olabilir mi?

Gönderen:

“Karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı.

Çok çalışır…

Çok üretir…

ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu Aslan, Karınca’ nın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer Karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.
Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü Hamam böceği’ ni işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece Karınca’ nın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde, iş harici davranışlara müsaade etmeyecekti.
Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek hem de arşiv işleri için Örümcek’ i işe aldı.
Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamam böceği’ nin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve karlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de, bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için Sinek’ i işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan Karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiyordu.
Aslan, Karınca’ nın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü Ağustos böceği’ ni işe aldı.
Kendi rahatına ve keyfine düşkün Ağustos böceği’ nin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu.
Tabi ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski iş yerindeki yardımcısını işe aldı.
Karınca’ nın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekana dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu Aslan’ı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.
Bunun üzerine, Karınca’ nın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren Aslan, üretimin ve karlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü farketti.
Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan Baykuş’u sorunu çözmesi için işe aldı.
Baykuş, Karınca’ nın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı. Raporun sonucu şuydu: “Departmanda aşırı istihdam” vardı. Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi ve, elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan Karınca’ yı işten çıkardı.”

Bu Hikâyeden Almamız Gerekenler:

  • Kurumsallaşma ve işinizi büyütme süreci ile ilgili düşüncelerinizi ilk olarak konusunda uzman danışmanlar ile paylaşın,
  • Danışmanlarınızdan almış olduğunuz bilgileri detaylı bir şekilde değerlendirerek, uygulamaya alacağınız başlıkları çalışma arkadaşlarınız ile paylaşın,
  • Çalışma arkadaşlarınızdan süreç ile ilgili öneriler talep edin,
  • Gelen önerileri danışmanlarınız ile paylaşın,
  • Alınan nihai kararları yürürlüğe almak için, uygulanması kolay ve basit bir yol haritasına ihtiyacınız olacaktır. Konusunda uzman danışmanlar ile yol haritanızı çizin ve hayata geçirmeye odaklanın,
  • Başlayan sürecin fayda analizini yaparken, çalışma arkadaşlarınızdan ve müşterilerinizden feedback almayı ihmal etmeyin,
  • Süreç içerisinde beklenmeyen pürüzler oluştuğunda hızlı bir şekilde çözüm üretmeli ve yol haritasını şekillendirebilme yeteneğinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin…

UNUTMAYIN ! Sorunlar siz onları görmezden geldiğiniz zaman yok olmuyorlar. Aksine üst üste gelerek daha büyük sorunlar halinde size geri dönüyorlar. Bu nedenle sorun haline dönüşebilecek hususlarda , KONUSUNDA UZMAN DANIŞMANLAR ile müzakere ederek önleminizi almanızı tavsiye ederiz.

   

Son olarak; Nevzat Erdağ hocamızın dediği gibi, “Başarısızlığın İnsana Çok şey Öğrettiği Gerçektir. Fakat, Konunun Uzmanları ile Çalışarak, Başarısızlığı Tatmadan, Öğrenmek de Bir Seçenektir! ”

0
  Related Posts

Yorum Ekle