Şirketlerin Eğitime Yönelmesi İçin 5 Nokta Analizi

Gönderen:

İş hayatında önemsenmesi gereken konuların başında, çalışan verimliliği gelmektedir. Çalışan verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri ise, eğitimdir. Çalışanların düzenli aralıklarla eğitimlere yönlendirilmesi ve kendilerini geliştirmelerinin sağlanması,  çalışan verimliliği açısından oldukça önemli bir unsurdur.

Eğitimi önemseyen, çalışanlarına eğitim veren şirketler yanında,  bu işe önem vermeyen birçok şirket de bulunmaktadır. Bu şirketler genelde küçük ve orta ölçekli ya da eğitime para harcamayı gereksiz gören firmalardır. Fakat bu şirketlerin kaçırdıkları birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar:

1)  Bilgi birikimi yeterli olmayan çalışma arkadaşları her zaman daha fazla maliyetlidir. Görev tanımı sınırları içerisinde yapacağı hataların toplam bedeli,  eğitimin maliyeti karşısında çok daha yüksek olacaktır.

2)  Bilgi teknolojilerindeki hızlı büyüme sayesinde, baş döndürücü bir hızla değişmekte olan bir dünyada yaşıyoruz. Bu değişime uyum sağlayamayanlar ise, hızla olumsuz etkilerini yaşamaya başladılar. Örneğin; amazon.com faaliyetine başladığı dönemlerde,  Amerika’da bulunan iki büyük kitap satışı yapan firma, internetin önemini kabul etmeyip, bu konuda çalışma yapmadılar. Şu dönem de ise, iflas bayrağını çıkardılar.

Unutmayın ! Çalışma arkadaşlarınıza eğitim verirseniz ve yönlendirirseniz, tazelenecekler, yeni gelişmelerden haberdar olacaklar, araştıracaklar, sorgulayacaklar, dolayısıyla kurumunuzda vizyoner bir bakış açısı ile çalışmalarına devam edeceklerdir.

3)  Çalışanlarına eğitim veren  şirketleri,  çalışanlar daha fazla sahiplenir. Bunun sebebi ise, eğitim ile aynı zamanda bireylerin kariyerlerine de katkıda bulunmuş olurlar. Bu da bireysel hedefler ile kurumsal hedeflerin kesişmesi ile çalışanın bağlılığını arttırmaktadır.

4) Eğitime önem veren firmalar bilirler ki, konusunda uzman kişiler ile çalışmaya başlamak doğrudur. Fakat uzmanların bilgilerini güncel tutması daha doğrudur. Var olan bilgilerin yenilenmesi, çalışma alanlarında ki gelişmelerin sürekli takip edilmesi çok önemlidir.

5) İş hayatında eğitim, işletmeler için hayati derecede önemlidir. Çünkü işletmeleri yükseğe çıkaran ya da aşağı düşüren makineler, binalar değil,  insan kaynağıdır. Unutmayın ! Kaynağı insan olan kurumunuzu nasıl yönlendirirseniz,  ona göre verim alırsınız.

Ünlü ingiliz iktisatçı Adam Smith’in dediği gibi Demiryollarının %5’i demirse, %95’i insandır. İnsan kaynağınıza emek verip, gelişimlerine katkı sağlarsanız,  aslında şirketinizin geleceği için önemli bir aksiyon almış olur, işinizin geleceğine yön vermiş olursunuz.

Kurumların başarılı olabilmeleri öncelikle her çalışanı gerçekten başarılı olabileceği, bilgi, beceri ve yeteneklerini gösterebileceği doğru alanlarda çalıştırabilmek ile başlar. Sonrasında, önlerine mesleki bir vizyon koyarak kariyer gelişmelerine yardımcı olarak devam eder. Bunun için gerekli olan ana unsur ise, eğitimdir. Başarılı kurumlara baktığımız zaman başarılarının arkasındaki en önemli gücün eğitim olduğunu görmekteyiz.

Çalışanlara düşen en önemli görev ise; kurumun göstermiş olduğu emeğin karşılığında, enerjileri en olumlu ve optimum şekilde kullanarak öğrenmek ve bütün bu öğrenilenleri bir takım ruhu içerisinde hayata geçirmek olmalıdır.

Sözün özü, başarılı, kendini sürekli geliştiren ve değişimi kaçırmayan şirketler için de; eğitim şarttır ! 🙂

2

Yorumlar

 1. Abit Gülistan  Eylül 17, 2015

  Firmalar hala nitelikli elaman olmadan da başarılı olunacagını düşünüyorlar ki eğitim ve danışmanlık için bütçe ayırmıyorlar. Oysa bir elamanın kendi kendine işi ögrenmezi zaman kayıplarının yanında firmaya satış, üretim ve verim kayıpı olarak çok pahalıya döner ki bunlar gizli maliyetleri oluşturur. Nitelikli olmakta , başarılı firma olmkata nitelikli elamanlarla mümkün olup bunun yollu da eğitimlerden gecer.

  cevap
  • Seçil Erdağ, Konvoy Grup CFO  Ekim 21, 2015

   Size katılıyoruz Abit Bey. Fark yaratmak ve değer katabilmenin yolu bilgiden geçiyor. Bilginin yolu da eğitimden.

   cevap

Yorum Ekle